Pánské hodinky
jsou přímým synonymem osobnosti muže. Hodinky je jediný šperk, který může nosit každý muž - jsou technicky dokonalým výrobkem a díky své jemnosti a propracovatelnosti se stávají vedle praktického hlediska i hlediskem zdobným. Při jakémkoliv setkání mužů totiž právě hodinky na rozdíl např. od oděvů je vděčné téma rozhovoru, který může být opravdu velmi dlouhý. Hodinky jsou vizitkou svého majitele - vždyť jsou to ruce, kterými při rozhovorech gestikulujeme a díky tomu se stávají všímatelnými. A jsou-li na této ruce hezké hodinky, zaručeně si jich okolí povšimne a někdy vědomě, někdy podvědomě ohodnotí.
Hodinky pánské ztělesňují praktičnost a současně zdobnost. Téma hodinky a hodinářství je totiž natolik rozsáhlé, že pozná-li člověk hlouběji mechanizmy a minulost hodinařiny, leckdy se stává tento obor pro něj velikým koníčkem. O dražších hodinkách totiž majitel musí již vědět více, než jenom to, že ukazují čas. Vývoj, kterým hodinářský průmysl až k Vašim hodinkám prošel, si zaslouží pozornost z Vaší strany. I pro Vás se stanou hodinky poté cennějšími.
Dnes lze čas číst z mnoha přístrojů, které máme u sebe nebo kolem nás a které nás denně provázejí. Svět plný elektroniky nám ukazuje mimo jiné čas jako běžný doplněk téměř všech přístrojů. Čas na těchto přístrojích je časomíra. Pohled na čas jakéhokoliv přístroje je věc praktická, potřeba teď rychle přečíst si čas, vědět co nejdříve, kolik je hodin. Ale pohled na hodinky při náklonu ruky, pohled na hodinky na ruce jakožto součástí člověka, to je přirozená čistá elegance. Pohled na hodinky je zvyk, doplněk chování, nenápadná ukázka šperku za účelem praktického čtení času, decentní vnímání času spojené s ladností člověku vrozenou. Hodinky o svém majiteli prozradí opravdu mnoho - má-li někdo na ruce outdorové hodinky Casia Protreky, je to zcela jistě milovník přírody a toulek po horách.
Sportovní pánské hodinky Garminy Forerunnery, Suunta trainingy nebo Timexy Triatlony prozradí na svého majitele, že je to zcela jistě sportovec, který to myslí se sportem vážně. Uvidíte-li u někoho na ruce celozlacené hodinky, je to muž, který nepohrdne nóblesou a hezkými věcmi. "Vysype-li" někdo z rukávu švýcarské hodinky značek Omega,
Baume & Mercier nebo
TAG Heuer, ihned víme, že tento člověk o hodinkách ví mnohem více, než že jen ukazují čas. A takhle by jsme mohli pokračovat dál.
Chce-li si muž koupit hodinky za dobré peníze a na prvním místě preferuje značku a design, je zde na místě koupit si hodinky bateriové - quartz. Tyto hodinky jsou za nižší finanční částky a značka s krásným designem působí na zápěstí velice dobře - právě jako pánský ozdobný šperk. Avšak ten, kdo má na prvním místě hodinářskou tradici a umění inovací, ten již od začátku výběru hodinek má jasno a vyhledává na prvním místě mechanický strojek. Značka a design je zde poté na druhém místě - základ je kvalitní mechanika, která umocňuje hodnotu hodinek, která je poté ještě vyšší, jedná-li se o světově známou hodinářskou značku s tradicí.
Původem základní mechanický strojek musel být natahován ručně a to každý den. Později byl vyvinut samonatahovací systém, který zajišťoval dotahování pera během nošení. Principiálně je stroj obdařen nástavbou rotoru, který se pohybem ruky roztáčí a pomocí soukolí dotahuje pero. A protože je u tohoto typu strojku natahováno pero bez pomocí ručního nátahu, hodinkám s rotorem se začalo říkat automatické - v hodinářské terminologii automatic. Naprostá většina pánských drahých hodinek je osazena právě automatickými strojky, kdy se firmy předhánějí s délkou rezervy chodu a celkovou přesností strojku. A právě strojky vlastní výroby, anglicky In House, jsou vítány v hodinkách dané značky. Je to pochopitelné, jelikož mít značkové hodinky s jejich vlastním strojkem je pro hodnotu hodinek to nejlepší. Vlastní stroje však vyrábí pouze špičkové firmy umísťující se na žebříčku úrovně hodinek hodně vysoko, jelikož výroba vlastních strojů - myšleno tím automatických - je velmi nákladná záležitost. Ale tyto stroje nejen že dominují svým In House, ale firmy dávají těmto svým výrobkům to nejlepší, co jim mohou dát - co nejvíce kamenů, tu nejlepší setrvačku, tvrdé kvalitní pero pro co nejdelší chod hodinek, nejkvalitnější mazivo atd. Vysoko posazené značky investují do nových technologií, protože jejich um a píli spojenou s tradicí ve výsledku muži ohodnotí a jsou to právě pánové, kteří dělají těmto špičkovým firmám suveréně drtivou většinu obratů.
Hodinky pro muže jsou na rozdíl od hodinek dámských větší a je to ze zcela pochopitelných důvodů - muži mají většinou větší zápěstí než ženy. Proto větší velikost není pouze důvodem praktickým - tj. čitelnost hodinek - ale důvodem estetickým - hodinky mají být na ruce vidět. A právě tento druhý důvod se stává hybnou silou hodinářského světového průmysku - krásné pánské hodinky spolu se světoznámými logy značek, kterým propůjčují tváře světově známé celebrity spolu s tradicí, kterou nemohou nikdy dosáhnout ani nejlepší automobilky (protože hodinky se začaly vyrábět mnohem dříve než auta) se stávají nedílnou součástí hodinářského "šatníku" každého muže.
Každý muž vidí svoji velikost hodinek jinak. A není to pouze pohled momentální - jde i o to, kam všude chce muž hodinky nosit. Pokud se podíváme všeobecněji na to, jakou velikost hodinek pánové preferují, jsou to téměř vždy hodinky větší a to o průměru pouzdra nad 41 mm. Velikost hodinek dodává modelu nejen atraktivitu, ale i výstřednost. Velké hodinky jsou vidět a dobře se z nich čte čas i případně datum. Velké hodinky se dělají elegantní i sportovní, avšak právě hodinky na sport jsou velikostí podmíněné - už jenom kvůli lepší vodotěsnosti. Hodinky pod 41 mm již více směřují do elegance - na zápěstí tolik nedominují, spíše je to doplňující šperk.
Hodinky pro sport vynikají funkcemi, které využije kdejaký aktivní muž. Sportovně směrovaný muž uvítá nadstandardní funkce, kterými jsou obdařené hodinky záměrně vyráběné pro účely aktivních her jako např. krokoměr, stopky či tachymetr. Na zápěstí takovýto časoměřič nepřekáží na rozdíl od různých stopek, které se většinou vyrábí do ruky. Na zápěstí je čas i potřebná funkce stále na očích.
Společenské pánské hodinky se zase nosí jakožto prezentace na příležitosti typu plesy atd. Hodinky pro muže - to je vyjádření své osobnosti, svého názoru, své úrovně. Vždyť ve světě již došla popularita značkových hodinek tak daleko, že značkové hodinky se stávají pro muže šperkem, který hovoří o jejich osobnosti - o tom, co si myslí, o tom, co upřednostňují, o tom, jaké mají cíle.
Hodinky zkrátka k mužům patří.
ETA 2892 - kvalitní automatický strojek značkových hodinek Mezi nejluxusnější pánské hodinky světa patří:
Patek Philippe - tato švýcarská značka je jedna z nejluxusnějších na světě. Značka Patek Philippe byla založena Antoniem Norbertem de Patkem a Francoisem Czapkem roku 1839. Po čase se firma po setkání s hodinářem Adrienem Philippem nazývá Patek Philippe.
Vacheron Constantin - světová špička ve složitých mechanických strojcích. Její vznik se datuje na r. 1755 a patří tak zcela jednoznačně k nejstarším značkám světa. A pochopitelně i nejdražším.
A. Lange & Shöne - Německá značka založena roku 1845 v Glashütte. Jedna z nejlepších hodinářských značek v Německu. Preciznost německých hodinářů je zde cítit každým coulem.
Piguet - roku 1875 byla založena tato velmi prestižní švýcarská značka. Již od počátku se specializovala na složité mechanismy hodinek - vyjímkou nebyly bicí hodinky s krásně čistým zvukem. Za zmínku stojí, že firmu vlastní stále rodina zakladatele Andumersa Pigueta.
Breguet - opět luxusní švýcarská značka. Založena r. 1775 A.-L. Breguetem. Další průkopník v hodinářských mechanických strojcích.
Jaeger LeCoutlre - Švýcarská značka založená r. 1833. Firmu založil Antoine LeCoultre. Firma vyráběla a vyrábí vedle kompletních hodinek jedny z nejkvalitnějších hodinkových strojků.
Nutno podotknout, že ceny těchto hodinek se pohybují až kolem 1.500.000,- dolarů. Značky jsou zde řazeny přibližně dle průměrných cen za hodinky od nejdražší firmy.
Mezi střed luxusních pánských hodinek světa patří: Girard-Perregaux - historie této švýcarské značky se píše již od roku 1791. Logo firmy je spojení příjmení manželů. Tato značka si vyrábí výhradně své strojky.
Ulysse Nardin - založeno 1846. Hodinky věnující se designu jachtingu.
Blancpain - opět jedna z velmi luxusních značek světa. Její vznik se datuje rokem 1735 a její zakladatel se jmenoval Jehan Jacques Blancpain - tato firma je pravděpodobně nejstarší hodinářskou značkou světa, tudíž má právo být jedna z nejdražších.
Piaget - značka Piaget byla založena ve Švýcarsku r. 1874. Nejprve firma vyrábí hodinkové strojky, poté vyrábí kompletní hodinky Piguet.
Rolex - prestiž na zápěstí majitele a současně tradice hodinářského průmyslu. Tato švýcarská značka vznikla r. 1900 a jako jedna zmála značek střední třídy si vyrábí vlastní strojky, které jsou opravdu kvalitní. Rolex vyrobil první vodotěsné hodinky, Rolex první umístil datumové okénko do číselníku.
IWC Schaffhausen - technická dokonalost a elegance, preciznost detailů a ladnost designů - to jsou hodinky IWC. Roku 1868 byl založen podnik ve Švýcarském Schaffhausenu s tímto názvem. Zenith - založeno ve Švýcarsku r. 1865. Hodinky Zenith se vždy specializovaly na přesnost - vyrobily první mechanické hodinky s kmity setrvačky 36.000 za hodinu, čímž se dosahuje přesnosti quartzových hodinek.
Omega - při založení značka pro každého - jako byly u nás hodinky Prim, tak v malém Švýcarsku byla Omega. Postupem času však získávala na atraktivnosti a kvalitě a dnes patří mezi jedny z nejznámějších. Omega byla založena r. 1848.
Chopard - výrobce luxusních hodinek a šperků. Založena r. 1860 ve Švýcarsku ve městě Souvillier. Chopard si vyrábí i vlastní hodinkové strojky.
Glashütte - prestižní německá značka založená r. 1845. Jejich originální designy hodinek a německá kvalita oslovují zákazníky na celém světě.
Panerai - velice mladá značka oproti klasice. Založena r. 1938. Hodinky dříve určené pro námořníky. Breitling - víceméně designy leteckých hodinek, kde je na prvním místě velikost až masivnost pro perfektní čitelnost času. Krásné, osobité hodinky sportovního charakteru. Breitling byl založen r. 1884. Breitling vyrábí převážně pánské modely a kdo více pozná tuto značku, pozná Breitlingy na ruce již z dálky.
TAGHeuer - patří mezi nejoblíbenějších značky hodinářského průmyslu na světě. Značka byla založena r. 1860. Tato prestižní značka značka se zaměřuje převážně na sportovní hodinky a to hlavně chronografů v automatu.
Hublot - založeno roku 1980. Tato značka je spojená s mořem - Hublot znamená ve francouzštině "kulaté okénko v lodní kajutě".
Cartier - víceméně šperková značka. Založena roku 1847. Od roku 1899 sídlí dodnes firma v městečku Rue de la Paix 13. Cartier vyrábí ponejvíce elegantní hodinky.
Baume & Mercier - vyšší třída převážně elegantních hodinek. Tato značka má vlastní strojek s nadtsandardní rezervou chodu 5 dní. Založeno 1830.
Ball - prestižní značka, která má na svém kontě několik převratných vymožeností pro hodinářský průmysl (COSC, ochrana vlásku proti nárazům, ochrana rotoru proti nárazům atd.)
Rado - na světovém trhu již od roku 1917. První kolekce spatřila světlo světa roky 1957. Technologie keramických nepoškrabatelných materiálů jinak nazývaná High-tech - to jsou hlavní materiály této prestižní značky. Rado se vyrábí opět ve Švýcarsku.
Longines - Longines je již spíše střední třída hodinářského průmyslu. Jako člen Swatch Groupu používá strojky ETA. Vyniká převážně svojí elegancí ve světě hodinek. Longines byl založen v roce 1832.
Maurice Lacroix - slušná kvalita, propracované designy. Tato firma si vyrábí několik typů vynikajících strojků, které vkládá do svých limitovaných edicí. Tyto hodinky mají povětšinou krásný specifický design.
Oris - od roku 1907 věnují výhradně výrobě mechanických hodinek. Tato značka zůstává věrná tradici základu hodinařiny a stále ji zdokonaluje. Eterna - základ pro první automatický mechanický strojek s uložením rotoru v kuličkovém ložisku. Dnes již toto uložení používají všichni výrobci automatických strojků.
Raymond Weil - založeno v r. 1976 ve Švýcarsku. Tato poměrně mladá značka vyniká svojí elegancí a kreativitou.
Fortis - slušná kvalita se slušnou cenou. Domov Fortisu je švýcarská vesnička Grenchen. Walter Vogt tam založil r. 1912 tuto firmu, která své místo dodnes nezměnila.
Montblanc - firma byla založena roku 1908 v Německu a vedle hodinek vyrábí luxusní psací pera.
Epos - založeno roku 1925. Střední třída světového hodinářského průmyslu.
Hamilton - založeno roku 1892. Švýcarské hodinky střední třídy s velkým výběrem kvalitních automatických strojků.
Mido - švýcarská prestižní značka, která má ve svém sortimentu velké procento hodinek s chronometrovanými strojky. Založeno 1918.
Tissot - založeno r. 1853 ve Švýcarsku. Dnes je Tissot členem Swatch groupu jako jednoho z největších výrobců hodinek na světě. Tissot si zakládá na prvotřídní kvalitě a díky svým příjemným cenám je zde pro širokou vrstvu svých obdivovatelů.
Značky jsou zde přibližně řazeny dle prestiže - první trojici zaujímají Patek Philippe, Vacheron Constantin a A.Lange & Shöne.