hledat účet košík

Hamilton PSR

Hamilton PSR

PROBUZENÍ SPÍCÍHO OBRA - HAMILTON PSR

Přesně před 50 lety svět poprvé žasl nad technologickým zázrakem, který evokoval spíše rekvizitu ze scifi filmů: Hamilton Pulsar, první digitální hodinky, které změnily podobu hodinářského světa 70. let. Nosil je agent 007, americký prezident i hvězdy jako Elvis Presley nebo Jack Nicholson. 

Jméno Pulsar dostaly podle "pulzujících neutronových hvězd, které podobně jako hodinky vyzařovaly paprsky světla v ultrapřesných frekvencích". Bylo to skutečné zjevení... V době, kdy počítače v běžné domácnosti byly ještě pro většinu nepředstavitelnou budoucností.  A jako z vesmíru působily tehdy i Hamilton Pulsar, označovaný jako "computer on wrist", počítač na zápěstí, ne větší než náramkové hodinky. 

 

První prodejný model P1 byl dostupný v roce 1972. Vzniklo 400 skutečně luxusních hodinek s cenou 2100 USD. Pro srovnání to odpovídalo tehdejší ceně rodinného sedanu, nebo třeba desetinásobku Rolex Submariner. Tenhle průkopnický skvost si mohli dovolit jen ti vybraní. Mezi prvními, kdo si je koupil, byl i dlouholetý fanoušek Hamiltonu Elvis Presley. 

Hamilton P1 byl v 18 karátovém zlatě, sklíčko bylo ze syntetického rubínu, uvnitř se skrýval quartzový stroj s 25 integrovanými čipy s frekvencí 32 768 Hz a přesností 60 sekund za rok. Neměl žádné ručičky, žádné pohyblivé části, nebyl slyšet žádný tikot a po stisknutí "kouzelného" tlačítka, u P1 umístěného na šesté pozici, se na tmavé obrazovce objevily červené LED číslice

Dostupnější a komerčně úspěšnou se stala až pozdní verze, Hamilton Pulsar P2, který na trh přišel o několik měsíců později. Byl už i v oceli s minerálním sklem a tlačítkem pro zobrazení času na třetí pozici, měl upravený design a vylepšený modul. Propadla mu nejedna celebrita té doby... 

Popularitu jim přinesl i moderátor Jonny Carson, když demonstroval jejich funkčnost ve své Tonight Show. Nosil je herec Jack Nicholson, boxer Joe Frazier, zpěvák Elton John, ... Na stříbrném plátně se objevily mimo jiné v první scéně Jamese Bonda v podání Rogera Moora ve filmu Žít a nechat zemřít z roku 1973. 

Trvalo půl století, než byl model Pulsar oživen. Nyní dostal jméno PSR a uvedeny byly hned dvě verze pouzdra a tahu. První celoocelová H52414130, druhá ve zlaté barvě H52424130 je limitovaná edice 1970 kusů, přičemž jde o ocelové pouzdro s povrchem PVD. 

Tvar těla hodinek zůstal věrný modelu P2. Rozdíl ale najdeme v zobrazování času, novinka je obdařená hybridním displejem kombinujícím LCD a OLED technologie.

Není to však poprvé, co si Hamilton připomíná jeden ze svých významných úspěchů své ještě pensylvánské éry. Ke 40. výročí v roce 2010 vyrobil model Pulsomatic. Model byl designově inspirován Pulsary, ale kombinoval automatický pohyb s digitálním displejem. 

Hamilton PSR je tak připomínkou skutečných začátků digitálních, a potažmo i quartzových hodinek. Má solidně vystavěný příběh v pozadí tak, jak to máme u Hamiltonu rádi, a dodnes futuristicky působící vzhled, poměrně věrně vycházející ze svých předchůdců.

 

 

Hlavní změnou je hybridní displej, kombinující LCD a OLED technologie. Reflexní LCD umožňuje trvalé zobrazení času i za denního světla. Po zmáčknutí tlačítka se ale rozsvítí OLED červené číslice v nám podvědomě dobře známém retro tečkovaném stylu a majitelům to přináší zábavnou vzpomínkovou akci. Pokud nedochází k rozsvícení, Hamilton může čerpat energii po dobu několika let.

 

Na této inovativní technologii zobrazení spolupracoval dnes už švýcarský Hamilton s firmou Asulab, výzkumnou společností Swatch Goupu a je na něj podaná patentová přihláška. 

Polštářovým tvarem pouzdra i rozměry je PSR věrnou kopií Pulsaru P2. Změny jsou na sklíčku, které je safírové s antireflexem a voděodolnost je do 10 metrů oproti původnímu vlhkotěsnému pouzdru. Na víčku najdeme schéma elektromagnetického záření neutronové hvězdy, pulsaru.

Nestává se tak často, že hodinářský svět zasáhne quartzový model hodinek. Hamilton je ale výjímkou potvrzují pravidlo. Novinka PSR je připomínkou pokroku a dárkem Hamiltonu pro skutečné hodinkové nadšence. 

 

Zobrazit kategorie Skrýt kategorie

KATEGORIE

provozovna

PROVOZOVNA