hledat účet košík

Srovnávací recenze Fénix 8 / Epix 2 Pro / Fénix 7 Pro

Srovnávací recenze Fénix 8 / Epix 2 Pro / Fénix 7 Pro

K Ježíškovi si řada z vás přála nové sportovní hodinky. Někteří je dostali, no někteří koupi nových Garminů odsunuli až na jaro, na novou sportovní sezónu. Čekají třeba na jarní slevy, nebo se váhaví střelci ještě definitivně nerozhodli, jaký model si mají koupit.

Do srovnávacího testu jsem proto vybral 3 nejžádanější multisporty od Garminu (najdete je zde). Dva jsou s amoled displayem, jeden s displayem transflektivním.

Všechny mají nejnovější snímač tepu Elevate 5, GPS-ku s multiband. Mají velice podobnou výbavu, jejich cenovka je samozřejmě rozdílná. Dnešní srovnávací recenze má jasný cíl, vypíchnout klady a zápory, pomoci s výběrem. Následně sumarizačně zopakovat, co může kupující za své peníze očekávat. Srovnávat budeme prostřední velikostní variantu - 47mm, která je mezi uživateli nejoblíbenější.

Kdo má raději video, tak naše srovnávací recenze je k dispozici i tímto způsobem na našem Youtube:

Tak pojďme směle na to! Jsem ryzí sportovec a praktik. Pokud je něco funkčně skoro totožné, mám tendenci být v rozhodování střídmý a konzervativní. Pokud by limiterem výběru byla pouze a jen cena, tak je má rada celkem jednoduchá. Bez velkého uzardění bych sáhnul po starších Fénixech, jejichž cena se nyní dotkla linky 12.000 korun. Pokud bych měl v peněžence o zhruba dva tisíce více, v hledáčku by se mi jistě objevily Epixy Pro druhé generace. Funkčně jsou shodné s F7 Pro a mají líbivější amoled display. Který je ve většině případů i čitelnější. Přeci jen, nikdo nemládneme. Jen na přímém sluníčku je dle zkušenosti lepší trochu odclonit, aby oku neunikaly detaily. Zejména při práci s mapami a navigování podle GPX souboru. Jestli bych ty dva tisíce navíc skutečně dal, záleželo by na první dobrou, jak by mi seděla čitelnost F-sedmiček vs. Epix-dvojek. Klasické standardní zobrazení vs. mapy. A to jak venku, tak uvnitř v místnosti. Transflektivní technologie vs. Amoled. Protože jen na líbivost já určitě nedám. A vřele doporučuji všem zájemcům o koupi si zrovna tuhle technikálii zkraje ujasnit.

Na Fénix 8 bych musel sáhnout do peněženky o dost hlouběji. I když se časem jejich cena upravuje a postupně dostává do nižších pater, dvacet tisíc za ně stále ještě dáte. Spíše ale o něco více. Hmm, co taky chcete od novinky. A přeci jen to nejsou stejné hodinky. Jen jsou (zatím!) co se týče sportovních, zdravotních a lifestyle funkcí na stejné startovní čáře s předchozí generací. Co se ale stane za rok za dva, se můžeme jen domnívat. Garmin jejich funkcionality dozajista rozšíří. Jestli to budou marginality, anebo nějaký zásadnější odskok ukáže čas. Bude to stačit jako Vaše motivace k rozhodnutí koupit si novinku? Já myslím, že ne. Proto přidal Garmin na misky vah i nový design, který s ubývající lunetou a narůstajícím displayem posouvá Fénixy k vyšší eleganci. Zejména prémiové modely s koženým a titanovým tahem působí perfektně i společensky.  Display je aktuálně 1,4 palce a to u obou větších variant F-osmiček. Musím podotknout, že je rozhodně lepší jak u Epixů. Je jasnější a má lepší čitelnost.

Ještě Vám to nestačilo? Garmin tedy přidává i nová tlačítka s indukčním spínáním. Díky nim se modely Fénix rozšiřují o bývalou doménu modelů Descent, potápění a s ním spojený hloubkoměr. Už se můžete plavci a potápěči klidně „zapomenout“, a mačkat tlačítka hodinek i pod vodou. Za mě pecka! A aby to nebylo málo, Garmin se postupně učí být i více „chytrým“, přidáním mikrofonu a reproduktoru pro hovory a osobní asistenty. Upozorňuji ovšem s telefonem, nikoliv samostatně, přidáním e-sim. Což nejednoho doufajícího nadšence zklamalo a ryzího Applistu poťouchle rozesmálo. Ale víte co, stále se bavíme o perfektním tréninkovém nástroji pro sportovce, né o ryzím smart-watch se sportovními prvky. Každý má prostě svoje.

Pokud budeme dále porovnávat. O váze na ruce se nemá cenu bavit. Nestojí za to tabulka. Všude by svítila váha 73 gramů. Jak jsou na tom jednotlivé modely ale z hlediska výdrže?! Je vidět, že transflektivní display samozřejmě vede, je v provozu výrazně úspornější jak amoled. Pokud si na něm ale zapnete gesto a nebudete jej používat jako always-on, bude srovnání „skoro“ plichta. Já a někteří z vás nakonec volili Fénix 8 ve větší 51mm verzi, která je s hodnotami od této trojice odskočená směrem nahoru.      

A to je asi tak všecko, co byste o rozdílových vlastnostech tří multisportů ve srovnávacím testu měli vědět. Jak se tedy rozhodnete?! Vyhrají u Vás Fénix 7 Pro, líbivější Epix 2 Pro, nebo radši pošetříte a sáhnete po novince Fénix 8?! Rozhodnutí už nechám na Vás.

Nyní si řekneme, co všechno u dnešní trojky modelů můžete za své peníze očekávat.

U tréninkového nástroje je nejdůležitější odměřování. GPS-ka umí multiband. Duální frekvence provozu dovoluje poměrně efektivně eliminovat odrazy, výsledek je výrazně přesnější, přechody a vykreslení je hladší. Průchody objektů jsou s multiband zapomenuty, trefovat při běhu budete přesněji i mosty, de facto poznáte, po jaké straně stezky jste běželi.

Druhá zásadní věc je srdce. Snímač srdečního tepu je páté generace, s označením Elevate5. Poznáte jej na první dobrou podle jedné dvojice středových plus jedné čtveřice vnějších prosvětlovacích ledek. Mezigeneračně je v praktické rovině velice přesný a efektivní. V převážné většině aplikací, aktivity vs. standardní provoz, si nezadá s přímým odměřováním na srdci pomocí hrudního pásu. I když i on se dá z principu ošálit, především teď v zimě při podchlazených perifériích. Proč bazíruji na jeho maximální přesnosti, když v aktivitách jsem zvyklý na přímé odměřování hrudním pásem? Protože se od něho v celodenním měření skoro všechny další metriky odvíjejí. Sportovní i zdravotní.

Všechny tři modely mají také možnost ovládání jak tlačítky, tak dotykovým displayem. Uvítáte to při obyčejném scrollování, placení, ale především při práci v mapách. Výsledkem bude lepší a rychlejší trasování. Novinkové Fénix 8 mají samozřejmě novější, přepracované provedení menu, které je z mého pohledu lepší a díky detailům i graficky líbivější.

Jedna malá velká drobnost je LED svítilna. Přisvítit si můžete ve tmě bíle ve čtyřech krocích, případně zapnout méně rušivé červené světlo. Intenzita svitu je u Fénix 7 a Epix pro normální úkony víc než dostačující. Fénix 8 mají intenzitu svitu o level vyšší, a tak je její použití ještě o něco všestrannější.

Garminy jsou v prvé řadě sportovní hodinky, výborný tréninkový nástroj. Můžete s nimi měřit a vyhodnocovat celou obsáhlou škálu sportů. Základní ukazatel bude vždy čas, nebo hodnoty měření srdce, které doplňují další data a metriky. (Například: Body battery, sledování stresu a zatížení, pulsní oxymetr, měření EKG a další…) Z nich potom vychází tréninkové ukazatele a tréninková doporučení. (Jako: Stav tréninku, připravenost k tréninku, skóre vytrvalosti, skóre běhu do kopce a tak podobně.) Dále můžete monitorovat spánek (jeho délku, kvalitu, rytmy jednotlivých spánkových fází a noční VST).


Vše co Vám hodinky poskytnou, je spojená nádoba. V podstatě ukazují, jak na tom sportovně a zdravotně jste. Detailně všechny rozebírat by bylo více než nudné, proto Vás odkážu na videa o velké recenzi Fénix osmiček. Zde ve dvou dílech se o nich zmiňuji výrazně více. Vysvětluji. Samozřejmě ale data neberte jako dogma. Je důležité, jak se cítíte Vy a ne hodinky.

Obě videa naleznete zde:

Děkuji Vám za pozornost. A budu se těšit při sportu a nějaké recenzi, nashledanou…

Petr Pablo Kružík

#garminfenix #fenix #tovys #hodinkygarminfenix7pro #hodinkygarminfenix8 #hodinkygarminepixpro #chytrehodinky #sportovnihodinky #hodinkysgps #outdoorovehodinky #hodinkysvolanim #hodinkydoprirody #chytrehodinkysvolanim #chytrehodinkysgps #hodinkyfenix8 #fenixyosmicky #hodinkynamerenitepu #hodinkysdlouhouvydrzi #chytrehodinkygarmin

Zobrazit kategorie Skrýt kategorie

KATEGORIE

provozovna

PROVOZOVNA