hledat účet košík

Velká recenze Garmin Enduro 3

Velká recenze Garmin Enduro 3

Nové Endura jsou tu, recenze Garmin Enduro 3

Fénix je Enduro, Enduro je Fénix. Aspoň prozatím to tak v obecné rovině platilo. Kořeny multisportovních outdoor hodinek pro sportovce s ultra ambicemi, dlouhodobé zátěže a extrémnějších jejich podob, jasně vidím, když se začala utvářet a formovat vlajková loď Garminu. Někdy v roce 2013 (s F2) nebo 2015 (s F3), jako přímá odpověď na konkurenta Suunto. S třetím pokračováním už je jisté, že se nám tu dalším střihem nůžek postupně utváří svébytná řada, nikoliv jen experimentální odbočka z řady, jako byl Epix. Fénix s řadou 8 postupně směřuje ke komplexním multisportům s precizní prezentací prostřednictvím AMOLED displaye, Enduro řada opět navyšuje výdrž a stává se záchranným kruhem kapku tonoucího MIP transflektivního displaye.  


Než se pustíme do toho, co je nového, je potřeba si ujasnit kontext modelů Enduro.

Na nové „trojky“ pak budeme pro vaši lepší orientaci pohlížet ze dvou stran. Versus Fénix 8 a versus Enduro 2.

Enduro jedničky, představené v únoru 2021 jsou v podstatě Fénix 6X, mírně očesané o mapy a hudbu. Tedy položky, které se nejvíce zakusují do výdrže baterky. S optimalizovaným řízením spotřeby jste se pohodlně dostali na 80h sekundového GPS záznamu, v režimu ultratrac pak na 300h. Enduro dvojky spatřily světlo světa v srpnu 2022, a jsou postavené na bázi Fénix 7X. Až na pár marginalit byla similarita dokonalá, a tak zásadnější rozdíl hledejte pouze v designu. Mají zpět mapy a pro „enduří koncepci“ poněkud kontroverzní mp3, hudbu. V sekundovém GPS záznamu se s nimi dostali na 150h, v režimu ultratrac pak na teoretických 578h. Což je úctyhodné, ale stejné číslo jako má Fénix 7X. 


Trojky, představené v srpnu letošního roku, jsou nejnovějším přírůstkem řady. Jsou koncepčně postaveny mezi řady Fénix 7X Pro a Fénix 8. Jak mezi? Systém běží na bázi osmiček, ale funkčně jsou to spíše F7X Pro.  Zatím. Je pravděpodobné, že Garmin v průběhu teoretických dvou let od představení čtyřek posune funkční vybavenost Fénix 8 a samozřejmě i Enduro 3 někam výše. Nemusíme chodit daleko, vzpomeňte si na začátky Fénix 6 či 7 a jejich současné software verze. 

Už jsem tedy řekl, že Enduro trojkám do Fénix 8 něco chybí. Ale co konkrétně?!  Předně byly osekány všechny pro Fénix novinkové hlasové funkce. Endura postrádají volání, zasílání zpráv, hlasový záznamník. Což je na stranu výdrže, super. Na druhou, tu expediční, by se hodilo, někde v totální divočině bez mobilního signálu, zavolat si přes satelitní komunikátor. Zapadá mi to prostě do koncepce „ultra“. 


Další věc, kterou na Endurech nehledejte, jsou nová indukční tlačítka. Odpadá s nimi hlubinné potápění s garancí ponoru do 100 metrů a ultra vodotěsnost vůbec. Souvisí samozřejmě s původní sendvičovou konstrukcí. A tím se dostaneme na další odlišnost od F-osmiček, ale i Enduro dvojek. Spodní dýnko sendviče není kovové, ocel nebo titan, ale plastové. Má to jednu velkou výhodu, ale taky nevýhodu. Hodinky jsou velice lehké, s nylonovým páskem váží pouhých 63 gramů. Přičemž 57gramů mají hodinky, 6 gramů nylon pásek. Čímž mohou směle konkurovat modelům Forerruner.

Nevýhodu pak spatřuji v uchycení osičky v plastových nožkách a odolnosti tohoto řešení vůbec. Pamatuji si na občasné zmínky uživatelů Vivo či Forerunner, kteří toto řešení prozkoumali poněkud detailněji. Také bych s nimi nerad někde vyplachtil. 

Na čem nová Endura nejvíc zapracovala, je výdrž s GPS. V sekundovém záznamu byla hranice opět posunuta. Bez soláru až na 120h a se solárem až na 320h. V režimu ultratrac či max battery už výdrž Garmin neudává. Teoreticky by měl solár většinu běžného provozu hodinek vykompenzovat. Prakticky by to ale bylo takové číslo, které by bylo jen těžko uchopitelné a obtížně se potvrzovalo.  



Vysokých čísel bylo krom baterky dosaženo i zbrusu novým solárním proužkem, který je větší, dle Garminu o 120% účinnější, a hlavně černý. Lépe tak zapadá do designu hodinek.  Zvětšený solární proužek je samozřejmě vedlejším produktem proporcionálních změn čela hodinek. Tak jako F8 mají i Enduro 3 o něco tenčí lunetu, která je bez větších sporů u obou modelů elegantnější. Stále ale plní svou ochrannou funkci displaye dobře. Display samotný pak zůstal velikostně stejný - 1,4”. Dobrou zprávou je, že čitelností je o něco lepší jak Enduro 2 sapphire nebo Fénix 7X sapphire, na který si někteří uživatelé trochu stěžovali. U Endur je to primárně proto, že byla výrobcem vypuštěna průhledná vrstva solárního dobíjení koncipovaná u dvojek veskrze celý display.


Výdrž baterky na GPS jsem prověřoval čtyřmi celodenními túrami v NP Podyjí a NPR Divoká Oslava a v divokém srdci řeky Jihlavy pod Mohelenskou hadcovou stepí. I když se může zdát, že jde člověk údolími řek, není to zdaleka pravda. Cesty jsou vedeny z údolí přes časté skalnaté vyhlídky, hrany jsou o 150m výše jak paty. Terén je přes různé menší či větší skalky, traverzy a v primárním kontaktu s řekou samozřejmě plný klouzajících kamenů. Typicky na Oslavě a tím spíše teď na barevný podzim. I tak uděláte 1000 výškových metrů jak prd. Moje vlastní body battery vždy došlo konce dříve, jak garminí Enduro battery. Vlastně jsem je za ten měsíc nabíjel jen dvakrát. 


Enduro trojky mají také nový snímač tepu, páté generace, s označením Elevate5. Ve standardním módu používá dvě prosvětlovací diody, v aktivitě čtyři. I když se smyslu přímo neměří, de facto na základě změn v krevním řečišti odhaduje a dopočítává, je v praktické rovině velice přesný a efektivní. Minimálně už proto, že díky nylon pásku se dají Endura velice přesně a spolehlivě usadit na zápěstí. Testoval jsem je ve čtyřech túrách a dvou delších bězích na Vysočině. Test vždy probíhal tak, že jsem na levé ruce měl zapnuté Enduro 3 s optikou, na pravé pak pro referenční porovnání Fénix 7X spárované s hrudním pásem HRM Pro+. Musím říct, že Enduro si vedly velice dobře. Co se týkalo turistiky nebo běhů v aerobní zóně, neměl jsem větší problém. Nějaké ústřely by se našly, ale hodnota vždy doklouzávala zpět k referenci. Klasika. 


Když ale Vysočinu zahalila mlha a teplota spadla k nule, vytasil jsem hodně ostrý kalibr, pro optické snímání kapku nefér. Zaběhl jsem na tartanový ovál SK Jihlava, a začal tam sázet intervaly. 6x800m s meziklusem 400 a pak 3x400m s meziklusem 200. A tam, kde se před dvěma měsíci F-osmičky ukázkově držely na roveň s hrudním pásem, byly Endura úplně vedle. Nestíhaly reagovat na dynamické změny zátěže, spíš jen naznačovaly, že se něco děje. 15-20 tepů žádná míra. Viz obrázky. 


Ačkoli tahle prověrka nedopadla dobře, nedramatizoval bych jí. Bylo kolem nuly a mé podchlazené periférie udělaly svoje. Chtěl jsem to ale zkusit, a evidentně není až tak velký problém dostat v extrémním počasí optiku nového Elevate5 vs. Enduro 3 do problémů. Od toho máme my sportovci hrudní pás a počítáme s tím. Ta výtka je prostě spojená s optickým odměřováním jako takovým. Podchlazené periférie, anebo velká vlhkost mezi snímačem a kůží mohou být problém. Většinově ale budete s odměřováním spokojeni.

S novým Elevate 5 plně koresponduje i měření EKG, které zaznamenává váš srdeční rytmus a kontroluje známky fibrilace síní. Tato funkce ale v Evropě zatím není k dispozici. Její provoz je schválen zdravotnickou organizací FDA pouze v USA.

Tím se pozvolna dostáváme k zdravotním a lifestyle funkcím. Tyto jsou v podstatě totožné jako má Fénix 7X Pro a Fénix 8, takže zmíním jen drobnosti a odlišnosti od předchozího modelu, nebo jen ty konkrétní, pro Endura typické. A s celou obsáhlou šíři primárních funkcí a metrik Vás odkážu na minulý test F-osmiček. 

Skóre běhu do kopce – Jde o jednu z metrik běžecké dynamiky, která měří vaší výkonnost v kopcích. Můžete skvěle běhat na rovinkách, ale ztrácet při běhu do svahu. Skóre v rozsahu 0-100 se určuje na základě kombinace údajů o kondici a výkonnosti. Vyšší skóre znamená lepší schopnost běhu v kopcovitém terénu. 

Skóre vytrvalosti – Je opět kombinovaná metrika, která si klade za cíl propojit kondici, trénink a vaši schopnost udržet výkony po dlouhou dobu. Skóre vytrvalosti se v čase zvyšuje či snižuje a mělo by odrážet změny vaší vytrvalosti.

Stav tréninku 2.0
– Výrazně inovovaný stav tréninku nově není určen jen pro běžce nebo cyklisty s měřiči výkonu, ale v podstatě pro jakýkoliv sport, u kterého si měříte tepovou frekvenci, a lze tedy určit fyzickou zátěž. Stav tréninku je kombinovaná metrika, která zahrnuje vaši zátěž a její zaměření, VO2max, stav VST, dobu regenerace a aklimatizace (teplotní a výškovou). Díky tomu budete vědět, zda je váš aktuální trénink a tréninkové zatížení produktivní, neproduktivní, nízký či nadměrný. 


Grade Adjusted-pace, nebo spíše česky „tempo s korekcí sklonu“. Endura dokáží zobrazit přepočet tempa na ekvivalent úsilí pro srovnání běhu po rovině a na skloněné trati. Je to krásná metrika, která Vám pomůže odhadnout správnou míru úsilí a tempa, abyste se na trati předčasně nezavařili. 


Utra run, respektive ultra dlouhé běhy a automatický REST time – V záznamu aktivity se Vám zaznamenává nejen čas, vzdálenost a převýšení, ale také časy odpočinku a časy na občerstvovacích stanicích. A to zcela automaticky. Nemusíte tak, když už sotva pletete nohama a snímkujete své vidění na občerstvovačkách mačkat REST. Za mě pecka fíčura. Jestli jsem na něco v triatlonu zapomínal, tak pravidelně mačkat depo.  V long runu bych to díky všudypřítomné únavě neviděl jinak.

SatIQ
– Není metrika, ale spíše garminí technologie, která automaticky vybírá nejvhodnější režim příjmu satelitního signálu. Cílem je dosažení co nejvyšší přesnosti a optimální spotřeby energie. Endura dvojky i trojky umí samozřejmě i GPS multiband. Ve finále můžete tedy měřit aktivity přesně a hospodárně.

Garmin share
- Vychytávka, která se objevila s Fénix 8 a Enduro 3. V upgradu i v některých starších Garminech. Nyní můžete spolu s tréninkovým sparingem, nebo do komunity sdílet GPX trasy, trasové body, sestavené tréninky a další. Váš protipól jen musí mít zapnutou možnost, garmin share. 


Co ještě dalšího s Enduro 3:


Velkou devízou je inovovaná LED svítilna. Není to žádná bludička, její světlo je intenzivní a víc než použitelné. Na první dobrou je rozhodně silnější jak moje F7X s chromatičností posunutou do studenějších tónů. Zhruba jako má Fénix 8.  Jeho intenzita se dá stejně jako u ostatních hodinek Garmin měnit ve čtyřech krocích, plus jedna intenzita módu v červené.

A nakonec se dostáváme k té největší pecce. A tou je nastavená cena. Pokud osmičkové Fénixy meziřadově zdražily zhruba o 20%, tak Endura meziřadově o 10% zlevnila. Doporučená maloobchodní prodejní cena je 22.490,- Kč. Což je sice stále ranec, ale oproti MIP verzím Fénix osmiček o něco rozumnější.


Závěr: Máme tu od Garminu nová Endura, v pořadí již třetí. Je jasné, že tu dalším odskokem od mateřského Fénixu vykrystalizovala nová řada pro Ultra sportovce, kteří primárně půjdou po maximální výdrži a efektivitě. Pánbůh jim pomáhej, soupeřit s takovou výdrží. Nový model rozumněji nastavenou cenovkou podle mého soudu bude velice úspěšně kanibalizovat Fénix 8 solar s MIP displayem. A to do té míry, že do budoucna očekávám řadu Fénix pouze s amoled displayem, a Enduro jako jeho protipól s transflektivním displayem. A jen budoucnost ukáže, zdali je má úvaha správná.

Sepsal pro vás, Petr Pablo Kružík

Na naší videorecenzi se můžete podívat zde:

Pokud budete chtít cokoliv probrat, jsem vám plně k dispozici i na telefonu: 602 521 828

Napište nám

#garminenduro3 #enduro3 #recenze #velkarecenzeenduro3 #review #reviewenduro3 #tovys #hodinkygarminenduro3 #chytrehodinky #sportovnihodinky #hodinkysgps #outdoorovehodinky #hodinkysvolanim #hodinkydoprirody #chytrehodinkysvolanim #chytrehodinkysgps #novaendura #enduro #hodinkynamerenitepu #hodinkysdlouhouvydrzi #chytrehodinkygarmin

Zobrazit kategorie Skrýt kategorie

KATEGORIE

provozovna

PROVOZOVNA