hledat účet košík

Velká recenze Garmin Fénix 8

Velká recenze Garmin Fénix 8

Bájný Fénix vstává po dvou a půl letech opět z popela a Garmin jím pohřbívá řadu Epix.  A to skoro po deseti letech od uvedení přelomové řady Fénix 3, která dobyla sportovní svět. Garmin Fénix 8 má v podstatě stejné ambice. Kompletní kolekci "osmiček" naleznete ZDE. Jsou to v mnoha směrech dokonalé sportovní hodinky, a jen čas ukáže, zdali se vložená očekávání naplní.

Když se poprvé na světlo světa ukázal Fénix (přelom roků 2012/13), nebyl ani moc hezký. Garmin jím reagoval na tehdejšího velkého konkurenta Suunto a založil tak na univerzální sportovně outdoorové hodinky, řadu Fénix. Dvojky se objevily na jaře roku 2014, a od této doby a série i mne Fénix provází sportovním životem. (Běh, cyklistika, triatlon, zimní sporty…). Měly v podstatě vše, co sportovec k měření a tréninku potřeboval, i potřebnou konektivitu, jen ta výdrž nebyla nic zvláštního. Když jste se vydali do hor, museli jste mít plně nabito a stejně jste často s GPS „nedošli do cíle“. To bylo na outdoor hodinky zkrátka nedostačující. I když, pravda, stále to bylo lepší jak nosit na předloktí GPS krabičku G3/G5 a skončit v třetině či půli cíle. Takhle dlouho třeba fungoval další konkurent, Polar. 

Když se v lednu 2015 vyklubaly „Trojky“, byly to už úplně jiné hodinky. Garmin se velmi pochlapil a po právu s nimi dobyl sportovní svět. Byly moc hezké a zvládly bezpečně distanci Ironmana. Sportovci jej milovali a mnozí uživatelé jej nedokázali upozadit a fyzicky „zničit“ doteď. V ostrém sportovním provozu jim nebylo co vytknout. Zvládly měřit vše, co si jen sportovec zamanul, a vyhodnocovat s nimi tréninky byla konečně radost. Srdce a tep sice obstarával hrudní pás, ale na to byli všichni zvyklí. Až skoro za dekádu, Fénix 8, budou prvními univerzálními sporttestery, u kterých si dovolím tvrdit, že odměřovací pás již může být z hlediska přesnosti díky Elevate5 (F7Pro/F8) odložen a zapomenut. Ale o tom o něco později. Jelikož povahou článku není rekapitulace, jen připomenutí stěžejních bodů, dovolím si skočit rovnou k Fénix 6. 


Šestky se staly díky rychlému a odladěnému systému, dopodrobna rozvinutému sportovnímu měření, monitoringu zdraví, doplnění map a především neskutečné výdrži, další přelomovou řadou, sportovním etalonem. Vůbec se nedivím, že jsou pro velkou většinu uživatelů pět let od uvedení zcela ideálním společníkem. Jenže je tu jeden problém. Kluci jsou zkrátka kluci, techničtí hračičkové. A po pravdě, ani Garmin nemůže spát na vavřínech. Ve sportovním světě je jasnou jedničkou, ale na trhu „chytrých hodinek“ ukusuje jen 11%.

Po řadě 7, respektive meziřadě 7Pro, se tak odhodlal v roce 2024 vrhnout do boje s Apple, Samsungem a dalšími. Nové zákazníky lze získat jedině dokonalým produktem kombinujícím perfektně odladěnou sportovní část, vysokou výdrž (…což je domácí pole, kde má Garmin navrch), nicméně musí nyní přidat i součásti běžného telefonu, tj. volání a dokonalý display. Proto i modelová řada Fénix po Forerunneru nyní sází na amoled. Jestli se to Garminu zdaří, bude série „Osm“ opět přelomovou. Ambice a předpoklady na to rozhodně má.



Desing a cena

Garmin měl s řadou Fénix vždy osobitý a zcela nezaměnitelný rukopis. Osmé pokračování příběhu dále posouvá design k čistějším přechodům, s ubývající lunetou a narůstajícím displayem k vyšší eleganci. Zejména prémiové modely s koženým a titanovým tahem působí perfektně i společensky. Je vidět vysoké ambice výrobce a nemenší sebevědomí. Garmin totiž poměrně citelně mezisériově zdražil, ceny se již dotýkají třicetitisíci korun. 

  1. Fenix 8 (43) – 24.990,- / sapphire 27.490,- / prémiový 29.990,-
  2. Fenix 8 (47) – 24.990,- / sapphire 27.490,- / prémiový 32.490,-
  3. Fenix 8 (51) – 27.490,- / sapphire 29.990,- / prémiový 32.490,-

Výdrž

U F8 s amoled displayem se dá čekat o něco menší výdrž jak s transreflektívními F7 Pro, nicméně pokud nebudete zkoušet mód always-on, ale zapnete dobře fungující gesto, dostanete se na hodnoty blízké.


Novinky

  1. Doslova na první dobrou si všimnete Amoled displaye. Ten je samozřejmě oproti transreflektivnímu MIP sedmiček velice líbivý a kontrastní. Je jedno, jestli máte safírové, nebo tvrzené gorilla glass sklo, v 90% podmínek budete údaje z display číst lépe. Samozřejmě, v krásný den se budou rozdíly stírat a vyloženě na přímém slunku transreflektivní display jasně povede. To ale neznamená, že na Amoled vidět nebudete, údaje z aktivity krásně přečtete i při běhu, a při trasování (třeba na B7) v podrobné mapě přeci není problém zastavit a odklonit hodinky od slunka. S displayem souvisí i navýšení jeho  fyzického rozměru a proporcionální zmenšení lunety. U modelů (S, nyní 43mm) z 1,2” na 1,3” a u modelů (7 resp.8, nyní 47mm) z 1,3” na 1,4”. Modely (X, nyní 51mm) stále počítají s displayem 1,4”.
  2. Na druhou jistě zaznamenáte velice příjemný stisk tlačítek, které si Garmin vzal z modelu Descent. Díky tomu, že už to nejsou fyzické pístky průchozí sendvičem, ale indukční spínání, mohl Fénix přidat další novinku - potápění a s ní spojený hloubkoměr. Je velice příjemné zjištění, že i plavci a potápěči se mohou „zapomenout“, mačkat tlačítka hodinek i pod vodou. Naopak je to nyní i žádoucí ;) Fénix tak v podstatě do 40m může kanibalizovat řadu Descent.
  3. Velice rychlé a svižné pro vás bude i příjemné uživatelské prostředí Fénix 8. Pokud jste u řady F5+ a částečně u F6 potřebovali klidnější mysl, u F7 už vše opravdu lítá a s F8 je rychlost, díky procesoru dokonalá.
  4. Asi poslední zásadní novinkou je přidání mikrofonu a reproduktoru pro hovory a osobní asistenty. Upozorňuji ovšem s telefonem, nikoliv samostatně, přidáním e-sim. Což nejednoho doufajícího nadšence zklamalo.
  5. Další drobnosti stěžejního charakteru byly přidávány už u meziřady F7Pro/EpixPro. Něco i dříve. Jelikož jsou mezi čtenáři i Ti, kteří se doslova třesou na upgrade z nižších řad, je potřeba jim osvěžit kdy - kde - co.

LED svítilna - byla absolutní peckou a novinkou u F7X. Už u tohoto modelu měla praktické využití, když den minul. Po upgradu se objevila ve všech modelech F7Pro silnější a její využití v praxi bylo tak lepší. U řady 8 je v zhruba stejné intenzitě, jen se mírně posunula vlnová délka světla směrem ke studenějším tónům. 


GPS multiband - Ještě u modelů Fénix 6 jste při vykreslení GPS záznamu občas něčím kostrbatě „prošli“. Tu přes zeď, úkosem rybníkem, za řeku. Zpáteční cesta byla často lehce stranově ulítnutá. Tento mírný neduh se dále minimalizoval u sedmičkové řady, kde nakonec jeden typ citelně odskočil dále k dokonalosti. Byly to dražší prémiové sapphire solar Titan provedení, které dostaly do vínku GPS multiband. Duální frekvence provozu dovoluje poměrně efektivně eliminovat odrazy. Rázem tak byly průchody objektů pryč, trefovaly se při běhu přesně mosty, poznali jste snadno po které straně stezky jste běželi. Naposledy jsem tuto skutečnost ověřoval v testu F7X solar (bez multiband) a F8 (s multiband). Vykreslení záznamu je s multiband GPS o třídu jinde. 


Dotykový display - je k dispozici v perfektním uživatelském komfortu od sedmičkové řady. Drobnost, která řeší například lepší trasování v mapách, rychlejší přechody, placení. Prostě drobnost, která hodně potěší.

Chytré funkce F8

Volání a přijímání zpráv - Jelikož mají hodinky nově mikrofon a reproduktor, rozvíjí to dále jejich možnosti. Pokud máte na blízku telefon synchronizovaný přes bluetooth, můžete jak volat, tak přijímat hovory. Kontakty vybíráte ze seznamu, který synchronizujete přes Garmin Connect, nebo můžete použít i přímou volbou na ciferníku. Zprávy se posílají přes Garmin messenger, což je v podstatě další typ „kecálka“ sociálních sítí, něco jako klasický messenger či whatsapp. 


Spíše v teoretické rovině pro mne vychází komunikace přes Garmin messenger bez přítomnosti mobilní sítě či wifi, přes satelitní komunikaci. To když budete někde v totální divočině a přesto o sobě chcete či potřebujete dát vědět. Budete k tomu ovšem potřebovat inReach satelitní komunikátor spárovaný s F8. 

Hlasový asistent a záznamník - Fénixy rozumí některým hlasovým příkazům, ale kamarádi s ním budete jen s angličtinou. Můžete jim například dát povel k start/stop konkrétní aktivity, zeptat se na aktuální počasí, pustit si hudbu, uložit polohu, měnit některá nastavení, atp. Záznamník pak používejte samozřejmě v češtině a chytejte s ním své myšlenky, které nechcete zapomenout. Obě funkce fungují samozřejmě bez nutnosti telefonu. 

Garmin music - Hudba sice není zrovna chytrou funkcí, souvisí ovšem s těmi hlasovými. Samozřejmostí současnosti je pouštět si hudbu do sluchátek nebo reproduktoru F8 buď přes platformy Spotify, Deezer, Youtube… anebo prostě bez platformy své nahrané mp3. 

Garmin share - Vychytávka, se kterou můžete spolu s tréninkovým sparingem nebo do komunity sdílet GPX trasy, trasové body, sestavené tréninky a další. Jen konkrétní uživatel musí mít zapnutou možnost, garmin share. 


Zdravotní funkce F8

Snímač srdečního tepu - je shodný s meziřadou F7Pro, páté generace, s označením Elevate5. Od něho se vlastně skoro všechny metriky odvíjejí. Ve standardním módu používá dvě prosvětlovací diody, v aktivitě čtyři. I když se smyslu přímo neměří, de facto na základě změn v krevním řečišti odhaduje a dopočítává, je v praktické rovině velice přesný a efektivní. Dokonce si nezadá s přímým odměřováním na srdci pomocí hrudního pásu. V testu zatím 3x jsem vyběhl v kombinaci F8 na levé ruce s optikou a F7X na pravé ruce spárované s hrudním pásem HRM Pro+. V běhu tu a tam lehce pokukoval na obě čísla, která většinou byla stejná, tep-dva vedle, no nikdy se neodchylovaly více než na 5 tepů, kdy optika „doklouzávala“, a ve finále na celé distanci (zde 22km) ukázala zatím vždy stejné číslo (zde 149bpm). Dovolím si tedy tvrdit, že F8 a senzor Elevate5 je tak přesný, že pro sportovce vlastně nebude až tak tak vadit, když nechá hruďák doma. Poprvé! U starších řad s Elevate4 a nižší, bych s tímto tvrzením tak optimistický rozhodně nebyl. V extrému klidně 20 tepů mimo. Otázkou bude, jak si v praktickém testu F8 poradí v zimním období, respektive s podchlazenými perifériemi.


Stav VST – respektive noční měření variability srdečního tepu, je další hezkou metrikou, ze které se dá reálně zjistit, jak na tom vlastně zdravotně jste. Ideální je samozřejmě držet se ve vlastním „měřeném koridoru“. Když den po dni lítáte hore-dole, může to pravděpodobně souviset s dávkami a typy tréninků. Když jste již u horní linky či mimo, většinou sklouzáváte lepšími (vyššími) čísly postupně do větší regenerační fáze. Za to, když jste dole, a vaše čísla jsou mimo v oranžové či dokonce červené, s vysokou pravděpodobností jste již nemocný. A může to být moribundus i na déle, tak jako u mě skoro celý únor. 


Pulzní oxymetr - tato metrika, označovaná také jako SpO2, v podstatě ukazuje saturaci kyslíku v krvi v periferních částech těla. U zdravého člověka by měla hodnota činit 95–99 % a v podstatě jde o hodnotu, kolik kyslíku je navázáno na hemoglobin v krvi. Dá se říci, že pokud jste nad 90%, je to normální stav, pokud níže, třeba 80%, mohl by to být signál zásadnějšího problému. 

Měření EKG -  Senzor Elevate5 je definitivně přichystán pro měření EKG. Rád bych se o této zdravotní funkci rozepsal, bohužel s F8 zatím není aktivní. Je k dispozici pouze v Americe, nikoliv Evropě, kde Garmin nemá zatím finální autorizaci zdravotnických organizací.

Sledování stresu/zatížení - metrika kombinující aktuální tep a VST celkem přesně charakterizuje aktuální Vaše fyzické rozpoložení. V modré, oranžové či červené barvě. Když si nakopnete tempový či intervalový trénink, přijedete v parném létě z kola, nebo si zkrátka dáte večer 2-3 piva, nečekejte, že 3-4 hodinky po té budete mít nějaká hezká čísla. S tím samozřejmě souvisí i kvalita regenerace a ranní nabití body battery. Proto se doporučuje večer to s „aktivitami“ extra nepřehánět, bo zítra je taky den. Ale když máte ty narozky… 


Body Battery - opět celkem vypovídající metrika, která sleduje vliv fyzické aktivity, stresu, odpočinku a regenerativního efektu spánku. Získaná data pak na základě algoritmu kombinuje do výstupu. Pokud spíte dobře a s nízkým fyzickým stresem, je ráno klidně na 100. Pokud jste ve větším zápřahu, spíte hůře nebo kratší dobu, budete velice rádi za 75, i 50. V nemoci se budete logicky ploužit někde u dna celý den. Zdravotní metriky jsou prostě spojenými nádobami. Přes den a v aktivitách strměji bude klesat, chvilkově lehce dobít se můžete „po obídku“ zdřímnutím, no reálně stoupá k topu samozřejmě až spánkem.  

Sledování spánku (spánkový poradce a detekce zdřímnutí) – názvem celkem vypovídající metrika, u Garminu velice přesná. Pokud chcete být detailista, budete v grafu krásně vidět, kdy jste cca usnul, přešel do fáze hlubokého spánku, jak moc se v noci převaloval a střídal je s lehkými, vstal na záchod, nebo k ránu přecházel do zdravých 3-4 REM fází. Být nějakým perfekcionistou v této metrice se ale nedoporučuje, často je jak na houpačce. Zkrátka spánek není něco, na co byste se měli ve smyslu soustředit. Kombinačně velmi ovlivňuje další metriky.


Ostatní zdravotní funkce spíše již jen zmíním: Frekvence dýchání a dechová technika, zdraví žen, sledování kondice a VO2 Max, fitness věk, minuty intenzivní aktivity, kalorická spotřeba, pitný režim, poradce pro jet lag, fyziologie jízdy na vozíku.


Sportovní funkce F8

Pro sportovce se relativně nic nemění. Běh zůstane během, cyklistika cyklistikou. Byly doplněny některé další sporty, respektive možnosti měřit je. Uživatelé také volali po lepším provedení zejména silových tréninků. Dostali je. Pokročilé funkce pro silový trénink a sportovně specifické tréninky. Je jich tam hned několik. 

Ze sedmiček si připomeňme i pro osmičky aktuální:

Stav tréninku 2.0 - Výrazně inovovaný stav tréninku nově není určen jen pro běžce nebo cyklisty s měřiči výkonu, ale v podstatě pro jakýkoliv sport, u kterého si měříte tepovou frekvenci, a lze tedy určit fyzickou zátěž. Stav tréninku je kombinovaná metrika, která zahrnuje vaši zátěž a její zaměření, VO2max, stav VST, dobu regenerace a aklimatizace (teplotní a výškovou). Díky tomu budete vědět, zda je váš aktuální trénink a tréninkové zatížení produktivní, neproduktivní, nadměrný apod. 

Připravenost k tréninku - Zatímco funkce Stav tréninku hodnotí váš dosavadní trénink, Připravenost k tréninku si všímá toho, jak jste zregenerovaní. Zda jste si od poslední aktivity dost odpočinuli, zda jste se dobře vyspali, jakou máte variabilitu srdečního tepu atd. Je to komplexní metrika, která zhodnotí stav vaší regenerace, spánku a stresu. Garmin Vám pak vystaví aktuální skóre připravenosti od 0 do 100. Z logiky čím je číslo vyšší, tím lépe jste připraveni na trénink. Pokud je Připravenost k tréninku blízká 0, měli byste si daný den dát pauzu, abyste předešli přetížení systému a případným zdravotním problémům. 


Skóre běhu do kopce - Jde o jednu z metrik běžecké dynamiky, která měří vaší výkonnost v kopcích. Můžete skvěle běhat na rovinkách, ale ztrácet při běhu do svahu. Skóre v rozsahu 0-100 se určuje na základě kombinace údajů o kondici a výkonnosti. Vyšší skóre znamená lepší schopnost běhu v kopcovitém terénu. Vaše skóre je dále hodnoceno i slovně, podobně jako stav tréninku - od rekreačního po elitu, a to navíc ve srovnání s osobami stejného věku a pohlaví. Což by vás mohlo motivovat více než jen obyčejné číslo.

Skóre vytrvalosti - Je opět kombinovaná metrika, která si klade za cíl propojit kondici, trénink a vaši schopnost udržet výkony po dlouhou dobu. Skóre vytrvalosti se v čase zvyšuje či snižuje a mělo by odrážet změny vaší vytrvalosti.


Co ještě dalšího s F8

Jednoho krásného dne se překecám a vyběhnu s telefonem. I když to normálně nedělám. I pro závody by mohlo být zajímavé dát osobám blízkým či kamarádům na sebe ostrou zpětnou vazbu, když Garmin nově nabízí funkci Live Track. Mohli by tak sledovat nejen kde aktuálně jsem, ale i jak na tom jsem - některé moje metriky. Ideální by bylo užití např. pro horský ultramaraton - B7, nebo pro extrémní triatlon (např. Jánošík, ICON atp). Nicméně, zatím mne takové mozkové ústřely vs. dlouhodobé zdraví nepřepadají. Takže je v plánu maximálně s novým typem indukčních tlačítek vyzkoušet lehký šnorchl do nějakého lomu na Vysočině. A budu referovat, jak to šlo a kam až se F8 se mnou dostaly.


Závěr

Je pecka, že Fénix 8 je konečně tu. Na světlo světa vyplul pro sportovce dokonalý produkt, od prvopočátku perfektně odladěný. Má velké ambice, které ale bude srážet VELKÁ cena.

Spoustu z Vás bude řešit eventuelní přechody z nižších řad. Dalo by se říci, že nová série Fénix 8 je v době uvedení na trh funkčně skoro totožná s Fénix 7Pro/Epix2Pro. Nabízelo by se tak v případě Amoled displaye pořizovat si F8 (nebo levněší Epix2Pro), v případě MIP displaye místo F8solar výrazně levnější F7Pro. Otázka, jak dlouho tato funkční rovnost bude platit. V době uvedení sedmiček byly relativně na roveň šestek, za dva-tři roky aktualizací pak ujely o parník. Část zájemců nyní bude nyní řešit novinku, někdo pak poměr výkon/cena. Může se stát, že následně i F8 s MIP displayem nebude špatnou volbou. Osobně si ale myslím, že Amoled verze bude výrazně úspěšnější (proto se budu věnovat v testu právě jí), a ten kdo bude preferovat MIP display a velikou výdrž, zkrátka přejde na další garminí novinku - Enduro 3. Vše ukáže čas a preference každého jednotlivce.

Sepsal pro vás, Petr Pablo Kružík
 

Na naší videorecenzi se můžete podívat zde


Pokud budete chtít cokoliv probrat, jsem vám plně k dispozici i na telefonu:
602 521 828

Napište nám

#garminfenix8 #fenix8 #recenze #velkarecenzefenix8 #review #reviewfenix8 #tovys #hodinkygarminfenix8 #fenix8s #fenix8x #fenixamoled #fenixtransflektivnidisplej #chytrehodinky #sportovnihodinky #hodinkysgps #outdoorovehodinky #hodinkysvolanim #hodinkydoprirody #chytrehodinkysvolanim #chytrehodinkysgps #novefenixy #fenix #fenixyosmicky #hodinkynamerenitepu #hodinkysdlouhouvydrzi #chytrehodinkygarmin

Zobrazit kategorie Skrýt kategorie

KATEGORIE

provozovna

PROVOZOVNA