Inkousty a plnící náplně jsou nedílnou součástí každého psacího náčiní. V dnešní době se používají inkoustové náplně na vodní bázi, kde se požadovaný odstín utváří namícháváním barviv nebo na bázi pigmentu (ten se naopak ve vodě nerozpouští). Psacím perem se na papír inkoust nanáší a ten drží na papíře díky vzlínání a poté zasychá. Při výběru inkoustu je zapotřebí být obezřetný, jelikož existuje několik druhů hustoty inkoustů a každé pero vyžaduje svojí konstrukcí svoji danou výrobcem hustotu plnící náplně - inkoustu. Psaní klasickými pery v dobách minulých, kdy se používaly náplně do kalamářů čistě z přírodních produktů, bylo mnohdy umělecké dílo - psací písmo bylo malé malířské dílo a krasopis samotný zdobil písmo jako takové.
Většina moderních per má svůj vlastní zásobník inkoustu povětšinou umístěný v rukojeti pera. Tradiční klasika v pojetí vrcholné elegance nám však stále velí psát perem namáčecím, nebo alespoň ručně plnícím. Na psacím stole potom můžeme vidět nádherný kalamář s vkusným luxusním perem, což je sada, která posouvá celý stůl daleko za hranice moderní doby. A i když se dnes vyrábějí kalamáře moderních designů, styl těchto psacích sad se podvědomě řadí do dob dávno minulých, kdy umění a vkus byl na velmi vysoké úrovni.
První inkoust vymysleli již staří Egypťané, odkud máme i první zmínky o písemnictví jako takovém. A v tehdejší době se inkousty vyráběly výlučně čistě z přírodních produktů, pro zajímavost, jedna ze složek byla např. víno, které, jak víme, barví dokonale. I starověká Čína používala nám dobře známý druh inkoustu zvaný tuš.
Dnes se nejčastěji na výrobu průmyslových inkoustů používá benzylalkohol nebo fenoxyethanol. Do těchto tekutých látek se vmíchávají barviva a vytváří se tekutá pasta, která po nanášení na papír perem či tužkou rychle zasychá. Vodou není rozpouštitelná, ovšem chemií ano. Čím hustší máme inkoustovou barvu a čím je menší mezírka v hrotu pera pro průtok inkoustové barvy, tím rychleji barva schne. A naopak, čím je barva řidší a je technologicky zajištěn větší průtok barvy na papír, tím písmo schne pomaleji.
Zde vidíme, že na typu a kvalitě inkoustové barvy záleží úplně stejně, jako na kvalitě psacího náčiní. A čím umělečtější je krasopis, tím se zvedá potřeba kvalitního pera a kvalitní psací náplně - inkoustu.
ZOBRAZIT CELÝ POPISSKRÝT POPIS